Regulamin wypożyczalni samochodów Rental King Sp. z o.o.
-
- §1 – Postanowienia wstępne
- Regulamin wypożyczalni samochodów Rental King Spółka z o.o., z siedzibą przy ulicy Feliksa Bocheńskiego 109, 40-816 Katowice, wpisanej do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach, VIII Wydział Gospodarczy KRS pod nr KRS: 0001057106, posiadającej numer NIP: 6343028248, dalej zwanej RK lub Wynajmującym, wraz z innymi postanowieniami Umowy Najmu i Protokołu Przekazania/Odbioru Pojazdu, określają warunki, na jakich RK będzie oddawał Najemcy do używania pojazd lub pojazdy.
- Najemca – jest to strona Umowy Najmu zawartej z Wynajmującym. Użytkownik – jest to Najemca będący osobą fizyczną lub osoba fizyczna upoważniona przez Najemcę do używania samochodu. Użytkownikiem może być osoba, która ukończyła 21 lat i posiada uprawnienie do kierowania pojazdami osobowymi przynajmniej od 2 lat.
- Umowa Najmu – jest to umowa, na podstawie której Wynajmujący oddaje Najemcy pojazd do używania z określonym limitem przebiegu i zobowiązuje się do spełnienia ustalonych w niej świadczeń dodatkowych w zamian za zapłatę czynszu oraz innych opłat. Niniejszy Regulamin stanowi integralną część Umowy Najmu. Postanowienia Umowy Najmu, które określają szczegółowo prawa i obowiązki stron, mają pierwszeństwo przed niniejszym Regulaminem.
- Wszystkie pojęcia zdefiniowane w Umowie Najmu mają takie samo znaczenie w niniejszym Regulaminie jak w Umowie Najmu.
- RK wynajmuje pojazdy na dowolny okres, z czego najem krótkoterminowy jest w przypadku najmu do 31 dni zaś najem długoterminowy na okres od 32 dni i dłużej.
- Limit kilometrów określony w Umowie Najmu jest to limit przebiegu pojazdu, jaki pojazd może przejechać w określonym okresie, bez ponoszenia przez Najemcę dodatkowych kosztów i opłat z tego tytułu. Co do zasady limit kilometrów dla najmu krótkoterminowego wyrażony jest dla jednej doby, a dla najmu długoterminowego miesięcznie. Jeżeli Umowa Najmu nie określa okresu dla którego ustalono limit przebiegu pojazdu, przyjmuje się, że jest on ustalony na cały okres obowiązywania Umowy Najmu.
- Wynajmujący będzie dodatkowo spełniał na rzecz Najemcy, następujące usługi:
- administrację i zarządzanie pojazdem;
- czynności serwisowe, w tym okresowe przeglądy;
- usługi związane z oponami pojazdu;
- organizację holowania pojazdu w przypadku unieruchomienia na skutek szkody lub awarii
- likwidację szkód komunikacyjnych (naprawy, wymiany części, rozliczenia z warsztatami naprawczymi i/lub z zakładami ubezpieczeniowymi);
- zapewnienie pojazdu zastępczego w przypadku unieruchomienia na skutek szkody lub awarii
- inne usługi dodatkowo płatne takie jak (podstawienie i odbiór samochodu poza siedzibą RK, oklejanie znakami firmowymi, inne wyrażone w cenniku usług dodatkowych lub uzgodnione pomiędzy RK i Najemcą).
- RK ma prawo odmowy przyjęcia zamówienia na pojazd bez podania przyczyny.
- §2 – Zobowiązania Wynajmującego
- RK jest zobowiązany do organizacji i pokrycia kosztów niezbędnych wymian części oraz napraw pojazdu, wynikających ze standardowego zużycia pojazdu oraz z tytułu przeglądów i konserwacji pojazdu. Do napraw pojazdu wynikających ze standardowego zużycia pojazdu nie zalicza się napraw blacharskich, lakierniczych, wymiany części uszkodzonych w wyniku kolizji drogowych lub w wyniku innych działań bądź zaniechań Najemcy.
- Standardowy stan pojazdu oznacza stan niepogorszony w stosunku do stanu z dnia jego wydania, z uwzględnieniem jego zużycia wskutek prawidłowego używania a w szczególności oznacza, iż:
- ogólny wygląd pojazdu (włączając w to powłokę lakierniczą) nie odbiega od standardowego wyglądu w stosunku do wieku i przebiegu pojazdu;
- elementy nadwozia, podwozia oraz zderzaki nie mogą nosić śladów uszkodzeń takich jak wgniecenia, pęknięcia, deformacje lub zarysowania lakieru;
- elementy wyposażenia wewnętrznego nie są uszkodzone (zachowana jest ich pełna sprawność techniczna oraz walory estetyczne);
- elementy wyposażenia wewnętrznego nie są zabrudzone w stopniu przekraczającym zużycie wskutek prawidłowego używania;
- elementy mechaniczne nie są być zużyte w stopniu większym, niż to wynika z przebiegu pojazdu i norm producenta;
- sposób montażu akcesoriów i dodatkowych elementów wyposażenia zamontowanych w pojeździe na skutek działań Najemcy oraz ich demontaż nie może pozostawić żadnych śladów w pojeździe.
- Stan pojazdu ustalany jest w oparciu o kryteria wskazane w niniejszym Regulaminie oraz o zasady wyrażone w Przewodniku Zwrotu Samochodów Osobowych Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, który jest dostępny pod adresem: https://przewodniki-pzwlp.pl/#section-4 Koszty naprawy lub wymiany elementów wskutek zużycia ponadstandardowego ponosi Najemca.
- Wynajmujący zapewnia, że w przypadku najmu krótkoterminowego pojazd w chwili wydania będzie miał założone opony właściwe dla pory roku, zaś w przypadku, gdy podczas wynajmu zajdzie konieczność wymiany opon na inne Najemca zgłosi się niezwłocznie do Wynajmującego w celu ich wymiany. W przypadku najmu długoterminowego Wynajmujący zapewni Najemcy jeden komplet opon letnich i zimowych lub jeden komplet opon wielosezonowych, jeśli Umowa Najmu nie stanowi inaczej oraz wykonywanie sezonowych wymian i przechowywania opon i obręczy.
- Wynajmujący ubezpiecza pojazdy w zakresie OC.
- Wynajmujący może ubezpieczyć pojazdy w zakresie auto-casco i wówczas ogólne warunki ubezpieczeń auto-casco określają zakres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, które bezwzględnie obowiązują Najemcę i Użytkownika pojazdu a treść warunków ubezpieczenia znajduje się w schowku po stronie pasażera w pojeździe.
- Ubezpieczenie jest ważne na terenie RP i całej Unii Europejskiej.
- W ramach usługi likwidacji szkód w pojeździe, RK będzie prowadził czynności zmierzające do likwidacji szkody komunikacyjnej zaistniałej w pojeździe.
- Wynajmujący jest zobowiązany do zapewnienia samochodu zastępczego w przypadku awarii, naprawy lub szkody komunikacyjnej wynikłych z przyczyn niezawinionych przez Najemcę i powodujących unieruchomienie samochodu na okres dłuższy niż 24 godziny. Wynajmujący nie jest zobowiązany do dostarczenia pojazdu zastępczego w przypadku awarii pojazdu będącej wynikiem naruszenia zasad eksploatacji pojazdu oraz w przypadku następujących okoliczności:
- Najemca jest opóźniony z zapłatą opłaty za wynajem za jakikolwiek wynajmowany pojazd od Wynajmującego lub innych należności wynikających z Umowy Najmu,
- unieruchomienie pojazdu wynikło z powodu utraty kluczyków lub dokumentów dotyczących pojazdu (w szczególności dowodu rejestracyjnego i dowodu zawarcia polisy ubezpieczenia),
- unieruchomienie pojazdu nastąpiło poza terytorium Polski, a Najemca nie uzyskał pisemnej zgody Wynajmującego na wyjazd za granicę,
- uszkodzenie pojazdu nastąpiło w okolicznościach opisanych w art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, ubezpieczeniowym funduszu gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych;
- RK zapewni Najemcy pojazd zastępczy tej samej klasy, co wynajmowany Pojazd, nie wyższej jednak niż klasa D, a w przypadku braku dostępności takiego pojazdu, maksymalnie o jedną klasę niżej.
- Pojazd zastępczy przysługuje Najemcy na czas naprawy pojazdu.
- Dostarczenie samochodu zastępczego nastąpi w przypadku unieruchomienia pojazdu w wyniku szkody komunikacyjnej lub awarii mechanicznej w ciągu 12h od momentu zgłoszenia.
- Wydanie i zwrot pojazdu zastępczego nastąpi w miejscu uzgodnionym z RK lub podmiotem dokonującym naprawy pojazdu lub podmiotem świadczącym usługę assistance, na podstawie Protokołu Przekazania/Odbioru Pojazdu.
- Postanowienia dotyczące sposobu korzystania z pojazdu, odpowiedzialności Najemcy za pojazd oraz skutków naruszeń umowy w zakresie korzystania z pojazdu stosuje się odpowiednio do pojazdu zastępczego.
- Najemca jest zobowiązany odebrać z warsztatu naprawiony pojazd niezwłocznie, nie później niż następnego dnia roboczego od otrzymania informacji o możliwości jego odbioru. W przypadku naruszenia powyższego zobowiązania Najemca zobowiązany będzie do zapłaty na rzecz RK wynagrodzenia za dalsze korzystanie z pojazdu zastępczego w wysokości przewidzianej w Tabeli Opłat i Prowizji.
- Najemca jest zobowiązany zwrócić pojazd zastępczy z paliwem w ilości nie mniejszej, niż znajdujące się w pojeździe zastępczym w chwili wydania go Najemca.
- Przebieg pojazdu zastępczego będzie doliczany do przebiegu pojazdu objętego umową najmu.
- §3 Przekazanie pojazdu dla Najemcy
- RK oświadcza, iż dysponuje tytułem prawnym do pojazdu, przekazywanego dla Najemcy do używania.
- RK przekazuje pojazd wskazany w Umowie Najmu dla Najemcy do używania, a Najemca zobowiązuje się do opłacania uzgodnionego czynszu oraz innych opłat wskazanych w Umowie Najmu.
- Najem zawarty jest na czas określony wskazany w Umowie Najmu. Czas trwania najmu liczy się od daty i godziny wydania pojazdu. Jeżeli odbiór pojazdu nie nastąpi w ustalonym terminie w wyniku okoliczności leżących po stronie Najemcy, okres najmu uważa się za rozpoczęty z dniem w którym odbiór ten powinien nastąpić.
- Przedłużenie okresu najmu wymaga zgody RK. Każde przedłużenie najmu musi być zgłoszone przez osobę upoważnioną do działania w imieniu Najemcy przynajmniej na 24 godziny przed terminem zwrotu wskazanym w Umowie Najmu i zatwierdzone przez RK. Zgoda na przedłużenie okresu najmu o nie więcej niż jedną dobę może zostać udzielona telefonicznie. W pozostałych przypadkach konieczne jest sporządzenie aneksu do Umowy Najmu w siedzibie lub oddziale RK, w formie pisemnej pod rygorem nieważności.
- Wydanie pojazdu odbywa się w miejscu i terminie określonym w Umowie Najmu i jest potwierdzony Protokołem Przekazania/Odbioru Pojazdu. W przypadku braku uzgodnienia takiego miejsca, odbiór nastąpi w siedzibie RK lub w oddziale RK. Protokół Przekazania/Odbioru Pojazdu stanowi integralną część Umowy Najmu.
- RK nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienie w wydaniu pojazdu, chyba że wynikło ono z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa RK. W przypadku zaistnienia opóźnienia, RK zawiadomi Najemcę o nowym terminie wydania pojazdu.
- Podpisując Protokół Przekazania/Odbioru Pojazdu, Najemca oświadcza tym samym, iż znany jest mu stan techniczny pojazdu i nie wnosi co do niego jakichkolwiek zastrzeżeń. Wyposażenie pojazdu jest kompletne, sprawne technicznie i zgodne z Umową Najmu i przepisami szczególnymi dla danego wyposażenia, chyba, że w treści Protokołu Przekazania/Odbioru Pojazdu umieszczono inne zastrzeżenia.Ewentualne uwagi Najemcy co do stanu technicznego pojazdu muszą być odnotowane najpóźniej w chwili wydania pojazdu, w Protokole Przekazania/Odbioru Pojazdu.
- Wyłącza się odpowiedzialność RK za wady fizyczne pojazdu nie stwierdzone w Protokole Przekazania/Odbioru Pojazdu, zarówno istniejące w chwili wydania pojazdu, jak i stwierdzone później.
- Najemca wyraża zgodę na zmianę pojazdu na inny, w miarę możliwości, w tej samej lub wyższej klasie, rodzaju zasilania (diesel, benzyna, inne) oraz zbliżonej wersji wyposażenia. Zmiana ta nie ma wpływu na wysokość czynszu za wynajem pojazdu.
- RK ma prawo wyposażyć pojazd, na swój koszt, zarówno przed jego wydaniem Najemcy, jak i po wydaniu, w lokalizatory GPS, rejestratory przebiegu lub inne podobne urządzenia, w tym wyposażone w funkcję odcięcia zapłonu, bez powiadamiania o tym Najemcy; Najemca wyraża na powyższe zgodę i zobowiązuje się powiadomić wszystkich użytkowników o możliwości zainstalowania takich urządzeń. Na każde żądanie RK, nie później niż w terminie 7 dni od zgłoszenia żądania, Najemca udostępni dla RK pojazd we wskazanym przez RK miejscu, celem umożliwienia mu montażu w/w urządzeń.
- Najemca nie może bez zgody Wynajmującego oddawać Pojazdu w podnajem lub bezpłatne użytkowanie. Oddanie Pojazdu osobie trzeciej w bezpłatne użytkowanie może nastąpić tylko wtedy, gdy jest to niezbędne i uzasadnione okolicznościami. W przypadku oddania w bezpłatne użytkowanie Pojazdu osobie trzeciej Najemca zobowiązuje się sprawdzić, czy jest ona w posiadaniu ważnego prawa jazdy, uprawniającego ją do prowadzenia wynajmowanego Pojazdu. W przypadku oddania Pojazdu w bezpłatne użytkowanie osobie trzeciej Najemca jest odpowiedzialny za wszelkie szkody przez nią spowodowane względem Wynajmującego zgodnie z postanowieniami niniejszej umowy.
- RK ma prawo do umieszczania na samochodach, będących przedmiotem najmu, swoich oznaczeń identyfikacyjnych.
- RK nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione przez Najemcę na skutek awarii, uszkodzenia pojazdu, wypadku lub kolizji ani też za opóźnienia w jego naprawie. Dotyczy to również szkód wynikających z niemożliwości korzystania z samochodu przez Najemcę.
- RK nie jest zobowiązany do zapewnienia ani do pokrycia kosztów odtworzenia utraconych kluczy, pilotów alarmu, tablic rejestracyjnych, dowodu rejestracyjnego i kosztów odtworzenia innych utraconych części wyposażenia pojazdu. RK nie jest zobowiązany do zapewnienia ani do pokrycia kosztów piór wycieraczek wymienianych częściej niż 1 raz do roku (wliczając komplet fabryczny) oraz kosztów wymiany i legalizacji gaśnic.
- §4 Używanie pojazdu przez Najemcę
- Najemca zobowiązuje się do używania pojazdu z należytą starannością, zgodnie z jego przeznaczeniem, w sposób niepowodujący obniżenia jego wartości ponadstandardowe zużycie.
- Najemca zobowiązuje się do eksploatowania pojazdu zgodnie z zaleceniami producenta określonymi w instrukcji obsługi oraz w warunkach gwarancji pojazdu oraz na zasadach opisanych w niniejszym Regulaminie.
- Najemca zobowiązuje się do terminowej kontroli przebiegu pojazdu, dokonywania przeglądów okresowych, gwarancyjnych i pogwarancyjnych, wymaganych lub zalecanych przez producenta, w terminach określonych w instrukcji obsługi, dokumencie gwarancyjnym, książce przeglądów lub innych podobnych dokumentach oraz/lub zgodnie ze wskazaniami urządzeń pokładowych pojazdu. W szczególności występuje odpowiedzialność w zapobieżeniu wygaśnięciu uprawnień gwarancyjnych w wyniku uchybienia terminowi przeglądu.
- Najemca zobowiązuje się do niezwłocznego poinformowania RK o potrzebie dokonania przeglądu gwarancyjnego lub pogwarancyjnego pojazdu z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem umożliwiającym RK zorganizowanie przeglądu i nie zwalnia Najemcy z odpowiedzialności za naruszenie tego obowiązku. Najemca zobowiązany jest każdorazowo skontaktować się z RK, aby otrzymać informację, w którym serwisie, ma zostać przeprowadzona naprawa lub konserwacja pojazdu. RK nie ponosi kosztów planowej obsługi pojazdu poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
- W przypadku naruszenia przez Najemcę obowiązków, których skutkiem będzie utrata gwarancji udzielonej na pojazd, Najemca zobowiązany będzie do pokrycia kosztów napraw, które w standardowym toku byłyby wykonane na podstawie gwarancji, co nie wyłącza ani nie ogranicza innych zobowiązań Najemcy wynikających z przepisów prawa i niniejszej umowy. Jeżeli utrata gwarancji nastąpi w warunkach uzasadniających zapłatę przez Najemcę opłaty wskazanej w Tabeli Opłat i Prowizji, obowiązek pokrycia kosztów dotyczy kosztów przewyższających wysokość opłaty, o ile została uiszczona.
- Najemca zobowiązuje się do dokonywania przeglądów rejestracyjnych wymaganych przepisami prawa, konserwacji pojazdu oraz dokonywania wszelkich napraw i remontów, niezbędnych do utrzymania pojazdu w stanie uznawanym powszechnie jako standardowy. W przypadku wątpliwości odnośnie zasad prawidłowej eksploatacji pojazdu, należy skontaktować się z Wynajmującym.
- Najemca zobowiązuje się do niezwłocznego poinformowania pisemnie RK na adres email: operacyjny@rentalking.pl o wszystkich uszkodzeniach stwierdzonych w pojeździe, powstałych zarówno w wyniku zdarzeń drogowych, jak i w związku z eksploatacją pojazdu oraz innymi zdarzeniami.
- Najemca zobowiązuje się do niezwłocznego poinformowania RK w przypadku zapalenia się kontrolki lub wyświetlenia się komunikatu w komputerze pokładowym zgodnie z instrukcją producenta pojazdu, oznaczających możliwość wystąpienia usterki pojazdu lub w przypadku stwierdzenia usterki pojazdu we własnym zakresie. W takich przypadkach, bez zgody RK niedozwolone jest dalsze korzystanie z pojazdu.
- Najemca zobowiązuje się do zabezpieczania pojazdu przed kradzieżą. Obowiązek każdorazowego zamykania pojazdu i uruchomiania wszystkich zainstalowanych urządzeń antykradzieżowych chroniących pojazd przed kradzieżą (immobiliser, autoalarm, blokada skrzyni biegów, inne).
- Najemca zobowiązuje się do starannego zabezpieczenia poza pojazdem kluczyków oraz dokumentów pojazdu (w szczególności dowodu rejestracyjnego).
- Najemca zobowiązuje się do stosowania paliwa zgodnego ze specyfikacją techniczną pojazdu,
- Najemca zobowiązuje się do nie przekraczania limitu przewożonych osób oraz limitu ładowności określonych dla danego typu pojazdu.
- Najemca stosuje się do zakazu holowania innych pojazdów.
- Najemca zobowiązuje się do nie udostępniania pojazdu innej osobie niż osoba upoważniona przez Wynajmującego.
- Najemca zobowiązuje się do nie spożywania alkoholu w wynajmowanym pojeździe.
- Najemca zobowiązuje się do nie pozostawania w trakcie prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości albo w stanie po użyciu alkoholu lub pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych lub nowych substancji psychoaktywnych w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 29.07.2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. Nr 179, poz. 1485 z późn. zm.).
- Najemca zobowiązuje się do nie wykorzystywania pojazdu bez zgody RK, do jazd wyścigowych, testów, nauki jazdy, taxi, zarobkowego przewozu osób, jako rekwizytu bądź eksploatowania go w inny sposób powodujący szybsze zużycie, chyba że w Umowie Najmu wyraźnie dopuszczono taki sposób jego wykorzystywania.
- Najemca zobowiązuje się do używania samochodu zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa, w tym przepisami o ruchu drogowym Państwa, w którym korzysta z pojazdu.
- Najemca zobowiązuje się do nie przewożenia jakichkolwiek zwierząt.
- Najemca zobowiązuje się do nie przewożenia materiałów wybuchowych, żrących lub o silnym, intensywnym zapachu.
- Najemca zobowiązuje się do nie palenia w pojeździe tytoniu oraz wyrobów tytoniowych oraz nie korzystania z papierosów elektronicznych.
- Najemca zobowiązuje się do nie dokonywania w pojeździe żadnych zmian, w szczególności nie instalowania w pojeździe dodatkowego wyposażenia bez uzyskania zgody RK oraz nie ingerowania w lokalizatory GPS, rejestratory przebiegu lub inne podobne zainstalowane urządzenia.
- Najemca zobowiązuje się do nie nanoszenia żadnych oznaczeń na pojeździe bez zgody Wynajmującego. W przypadku uzyskania zgody, Najemca zobowiązany jest nanieść oznaczenia w sposób odwracalny, nienaruszający powłoki lakierniczej ani innych elementów pojazdu, a po zakończeniu Umowy Najmu, usunąć je na własny koszt w sposób nienaruszający powłoki lakierniczej ani innych elementów pojazdu.
- Najemca zobowiązuje się do nie wykonywania żadnych napraw w sposób samodzielny lub w zakładach naprawczych wybranych samowolną decyzją Najemcy.
- Najemca zobowiązuje się do dokonywania obsługi codziennej, a w szczególności w razie potrzeby do uzupełniania paliwa (ładowania baterii pojazdów hybrydowych plug-in lub elektrycznych), oleju, płynów eksploatacyjnych (czynnik AdBlue, płyn hamulcowy, płyn chłodzący i inne), kontroli stanu ogumienia (w szczególności poziom ciśnienia w oponach) i jego uzupełniania w razie potrzeby, utrzymywania w czystości pojazdu wewnątrz i na zewnątrz. Wszystkie wymienione w niniejszym punkcie czynności Najemca wykonuje we własnym zakresie na swój koszt za wyjątkiem oleju i płynu hamulcowego oraz płynu chłodzącego, które są na koszt RK.
- Najemca zobowiązuje się do nie dokonywania podnajmu, użyczania lub oddania pojazdu do używania osobie trzeciej. Najemca może zwrócić się każdorazowo z pisemnym wnioskiem do RK o możliwość podnajmu, użyczenia lub oddania pojazdu do używania osobie trzeciej i w przypadku każdorazowej pisemnej zgody RK, może ten pojazd osobie trzeciej przekazać. Powyższe nie zwalnia Najemcy z jakichkolwiek obowiązków wynikających z Umowy Najmu, a Najemca jest zobowiązany zapewnić, że postanowienia Umowy Najmu określające obowiązki związane z używaniem pojazdu będą przestrzegane także przez osobę trzecią. Za działania i zaniechania każdej osoby trzeciej, której Najemca oddał pojazd do używania lub której powierzył kierowanie pojazdem, Najemca ponosi odpowiedzialność jak za swoje własne działania.
- Najemca zobowiązuje się do nie dokonywania wymiany poszczególnych opon na opony innego typu. Jeżeli Najemca dokonuje wymiany opon lub obręczy kół pojazdu, to zobowiązany jest wymienić je na takie same opony lub obręcze, a jeżeli takie same opony nie będą dostępne – na opony tego samego rozmiaru i tej samej klasy. W przypadku uszkodzenia lub zniszczenia opon, obręczy, kołpaków lub chlapaczy lub ich zużycia wykraczającego ponad normalne zużycie koszty ich naprawy lub wymiany ponosi Najemca.
- Najemca zobowiązuje się do ponoszenia wszelkich opłat publiczno-prawnych związanych z pojazdem lub używaniem pojazdu wprowadzonych w życie przed i po zawarciu Umowy Najmu. W szczególności opłat, podatków i innych należności wynikających z bezwzględnie obowiązujących przepisów prawa, a w szczególności do zapłaty mandatów drogowych, podatków lokalnych, podatków ekologicznych, abonamentu RTV, opłat parkingowych, opłat za autostrady oraz winiet, chociażby obciążenia takie w myśl odpowiednich przepisów dotyczyły właściciela lub samoistnego posiadacza pojazdu. Opłaty, podatki i inne należności, powstałe po dniu zawarcia Umowy, obciążają Najemcę.
- Najemca zobowiązuje się do nie używania pojazdu na terytorium Rosji, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Turcji, Kosowa, poza Europą oraz w krajach nieobjętych ubezpieczeniem.
- Najemca zobowiązuje się do informowania RK o zamiarze przekroczenia pojazdem granicy Rzeczypospolitej Polskiej i uzyskanie każdorazowej zgody Wynajmującego. Poinformowanie RK przez Najemcę o zamiarze przekroczenia granicy musi nastąpić w formie dokumentowej na adres email: operacyjny@rentalking.pl na co najmniej 3 pełne dni robocze przed planowanym przekroczeniem granicy. Użytkowanie pojazdu poza granicami RP jest dodatkowo płatne. RK podejmie decyzję w przedmiocie wyrażenia zgody najpóźniej na drugi dzień roboczy po zgłoszeniu zamiaru wyjazdu. RK może odmówić zgody, w szczególności jeżeli Najemca pozostaje w opóźnieniu z zapłatą jakichkolwiek należności na rzecz RK.
- Najemca zobowiązuje się do posiadania wszystkich ważnych dokumentów osobistych oraz pojazdu, wymaganych w krajach europejskich ze szczególnym uwzględnieniem dokumentu prawa jazdy. Przed wjazdem do krajów, które nie honorują polskiego prawa jazdy należy zaopatrzyć się w dokument „Międzynarodowego Prawa Jazdy” lub innego wymaganego dokumentu przez Państwo, w którym będzie poruszał się Najemca wynajmowanym pojazdem.
- Najemca zobowiązuje się do wnioskowania do RK o wydanie dokumentu Zielonej Karty, który jest niezbędny w Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Macedonii, Albanii i innych krajach, które tego ubezpieczenia żądają. Bez tego dokumentu podróżowanie w w/w krajach wynajmowanym pojazdem jest zabronione.
- Najemca zobowiązuje się do zadbania o niezbędne wyposażenie dodatkowe pojazdu w przypadku wyjazdu poza granice Rzeczypospolitej Polskiej a wymagane przez kraje, w których Najemca będzie podróżował (np. kamizelki odblaskowe, apteczka, komplet zapasowych żarówek, bezpieczniki, trójkąt ostrzegawczy, inne).
- Najemca zobowiązuje się aktywnie współpracować z RK w czynnościach likwidacji szkody, w szczególności dostarczać potrzebnych informacji i dokumentów. Zobowiązanie RK do likwidacji szkody w pojeździe nie oznacza przyjęcia odpowiedzialności za tę szkodę, gwarancji uzyskania odszkodowania ani też zwolnienia Najemcy z obowiązku zapłaty za naprawę, jeżeli na zasadach ogólnych taki obowiązek będzie na nim ciążył.
- W przypadku, gdy pojazd ulegnie uszkodzeniu lub zniszczeniu:
- Najemca jest zobowiązany zawiadomić na miejscu zdarzenia drogowego (kolizji lub wypadku) Policję w celu sporządzenia stosownego protokołu odnośnie do okoliczności zajścia zdarzenia, niezależnie od tego z czyjej winy powstało zdarzenie drogowe.
- Najemca jest zobowiązany niezwłocznie zawiadomić Wynajmującego o zaistniałym zdarzeniu oraz przekazać mu wszystkie informacje o okolicznościach i świadkach zaistniałego zdarzenia.
- W razie kradzieży pojazdu, jego uszkodzenia, kolizji lub wypadku, obowiązkiem Najemcy jest natychmiastowe powiadomienie RK pod adresem operacyjny@rentalking.pl oraz zakładu ubezpieczeń, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin licząc od chwili zdarzenia.
- W razie kradzieży pojazdu lub jakiegokolwiek elementu stanowiącego jego wyposażenie, Najemca zobowiązany jest niezwłocznie zgłosić zdarzenie w najbliższej jednostce policji, jednak nie później niż w ciągu 12 godzin od jego stwierdzenia. Ponadto Najemca zobowiązany jest do dostarczenia w terminie 48 godzin do RK wszystkich dokumentów uzyskanych od policji i zakładu ubezpieczeń. Skany tych dokumenty mogą być doręczone pocztą e-mail pod adresem operacyjny@rentalking.pl
- W sporządzonym protokole szkodowym z miejsca zdarzenia, Najemca powinien umieścić wszystkie dane uczestników i świadków wypadku. Najemca jest zobowiązany do udzielenia pomocy Wynajmującemu oraz zakładowi ubezpieczeń we wszystkich roszczeniach lub sprawach sądowych w związku ze szkodą komunikacyjną lub kradzieżą pojazdu.
- W przypadku uszkodzenia lub awarii użytkowanego samochodu, Najemca ma obowiązek zabezpieczenia pojazdu minimalizując rozmiar szkody własnym staraniem i kosztem. W uzasadnionych sytuacjach doprowadzenie go na własny koszt do parkingu strzeżonego w przypadku nieskorzystania z Assistance, jak też do poinformowania RK o miejscu gdzie znajduje się pojazd.
- Najemca ma każdorazowo obowiązek wykonania wszelkich czynności wymaganych na podstawie ogólnych warunków ubezpieczeń auto-casco, niezbędnych do jak najszybszego przeprowadzenia przez zakład ubezpieczeń postępowania zmierzającego do likwidacji powstałej szkody lub naprawy.
- Najemca jest zobowiązany do rzetelnego wypełnienia niezbędnej dokumentacji Wynajmującemu lub zakładowi ubezpieczeń (w szczególności: protokół z miejsca wypadku, kopia prawa jazdy oraz ważnego dowodu potwierdzającego tożsamość), niezwłocznie po wezwaniu Wynajmującego lub zakładu ubezpieczeń, lecz nie później niż w terminie 2 dni od dnia otrzymania takiego żądania oraz do aktywnego uczestniczenia w procesie likwidacji szkody poprzez składanie wymaganych oświadczeń. W przypadku powierzenia pojazdu innej osobie, Najemca zobowiązany jest do zapewnienia udziału tej osoby w procedurze likwidacji szkody zgodnie z zasadami wskazanymi w niniejszym punkcie.
- Jeżeli uszkodzenie nastąpiło w wyniku kolizji/wypadku drogowego z winy osób trzecich lub innych przyczyn nie zawinionych przez Najemcę, lecz przy udziale osób trzecich, Najemca zobowiązany jest do podjęcia wszelkich starań celem uzyskania pisemnego oświadczenia od uczestnika kolizji/wypadku i ewentualnych świadków zdarzenia oraz do powiadomienia Policji celem spisania stosownego protokołu.
- Najemca jest zobowiązany poinformować niezwłocznie Wynajmującego o udostępnianiu osobie trzeciej (uczestnika zdarzenia skutkującego szkodą komunikacyjną) danych polisy OC.
- W przypadku utraty kluczyków do pojazdu, Najemca zobowiązany jest zabezpieczyć pojazd przed kradzieżą oraz niezwłocznie poinformować o tym Wynajmującego.
- Najemca odpowiedzialny jest za szkody, straty, czy tez zmniejszenie wartości przedmiotu najmu spowodowane w trakcie trwania najmu, których nie obejmuje ubezpieczenie auto-casco, a w szczególności, gdy szkoda została spowodowana:
- umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa,
- w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu, narkotyków, środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii albo podobnie działających leków,
- przez osobę nie posiadającą wymaganych prawem danego kraju uprawnień do kierowania pojazdem danego typu,
- oddalenia się z miejsca wypadku bez uzasadnionej prawnie przyczyny,
- złożenia nieprawdziwego oświadczenia co do miejsca, czasu, okoliczności, przyczyn powstania szkody,
- uszkodzenia pojazdu w razie przekroczenia dopuszczalnej prędkości o co najmniej 30 km/h albo też w razie dopuszczenia się innego rażącego naruszenia przepisów ruchu drogowego,
- szkody powstałej, gdy kierującym była osoba nieupoważniona przez Wynajmującego do prowadzenia pojazdu,
- kradzieży pojazdu, w którym nie zostały uruchomione wszystkie zamontowane w nim urządzenia antykradzieżowe,
- kradzieży pojazdu w przypadku, gdy Najemca nie jest w stanie dostarczyć kluczyków do pojazdu lub dowodu rejestracyjnego pojazdu,
- w związku ze stanem technicznym pojazdu – jeżeli za stan techniczny pojazdu odpowiada Najemca,
- w innych okolicznościach nieobjętych zakresem odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń.
- W przypadku, gdy szkoda nie jest likwidowana z polisy OC sprawcy, Najemca zobowiązany jest do pokrycia opłaty z tytułu przeprowadzenia przez Wynajmującego procesu likwidacji szkody oraz z tytułu utraty wartości rynkowej pojazdu (opłata za likwidację szkody). Za dodatkową opłatą Najemca może być zwolniony z obowiązku uiszczenia opłaty za likwidację szkody (zniesienie opłaty za likwidację szkody). Opłata za zniesienie opłaty za likwidację szkody jest naliczana za każdą dobę (w umowach najmu trwających poniżej jednego miesiąca) lub za każdy miesiąc (w umowach najmu na okres równy lub większy niż jeden miesiąc) trwania najmu. Opłata za zniesienie opłaty za likwidację szkody nie zwalnia Najemcy z obowiązku aktywnego uczestniczenia w procesie likwidacji szkody zgodnie z postanowieniami niniejszego paragrafu.
- W przypadku zaistnienia w pojeździe szkody całkowitej w rozumieniu umowy ubezpieczenia, której przedmiotem jest pojazd lub w przypadku kradzieży pojazdu, nadal występuje obowiązek zapłaty czynszu najmu w przypadku korzystania z samochodu zastępczego i wygasa w dniu zwrotu samochodu zastępczego. W przypadku braku otrzymania samochodu zastępczego, obowiązek opłaty czynszu wygasa z dniem zniszczenia lub kradzieży pojazdu.
- RK ma prawo skontrolować poprawność używania pojazdów oraz ich stan techniczny w każdym czasie, a Najemca zobowiązany jest przedstawić pojazdy na każde wezwanie RK , we wskazanym przez RK miejscu i czasie.
- Jeżeli Najemca nie udostępni pojazdów we wskazanym przez RK miejscu i czasie zobowiązany będzie do zapłaty wynagrodzenia za przygotowanie do kontroli, w wysokości określonej w Tabeli Opłat i Prowizji.
- W przypadku naruszenia zobowiązań, o których mowa w § 4, RK ma prawo do obciążenia Najemcy opłatami ujętymi w Tabeli Opłat i Prowizji, niezależnie od odpowiedzialności Najemcy za wyrządzoną szkodę.
- §5 – Opłaty
- Najemca zobowiązuje się do zapłaty na rzecz RK czynszu ustalonego w Umowie Najmu i opłat wskazanych w Cenniku Usług Dodatkowych oraz Tabeli Opłat i Prowizji.
- W przypadku wynajmu zleconego i finansowanego przez firmy Assistance lub przez zakłady ubezpieczeń, Najemca jest zwolniony z opłat wyłącznie uregulowanych przez firmy Assistance lub zakłady ubezpieczeń. Wszystkie opłaty za wynajem, usługi dodatkowe oraz opłaty przewidziane przez Tabelę Opłat i Prowizji, które nie podlegają i nie zostały uregulowane przez firmy Assistance lub zakłady ubezpieczeń muszą być niezwłocznie uregulowane przez Najemcę.
- W przypadku Umowy Najmu krótkoterminowego trwającego nie dłużej niż 31 dni, czynsz pobierany jest z góry za cały okres wynajmu w terminie wskazanym w fakturze VAT.
- W przypadku Umów Najmu innych niż Umowy Najmu krótkoterminowego, czynsz jest pobierany miesięcznie z góry, przy czym za okresy inne niż miesiąc kalendarzowy, jest on ustalany proporcjonalnie do długości tego okresu. Pierwszy czynsz obejmuje okres od dnia wydania pojazdu Najemcy albo od dnia, w którym zgodnie z postanowieniami Umowy Najmu okres najmu uważa się za rozpoczęty, mimo braku odbioru pojazdu przez Najemcę, do ostatniego dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego.
- Najemca zobowiązuje się uregulować pierwszą płatność z góry przed wydaniem mu pojazdu. Kolejne płatności Najemca jest zobowiązany dokonywać na podstawie faktur VAT, które będą wystawiane przez RK z góry każdego miesiąca. Termin zapłaty faktur przypadać będzie każdorazowo na 7-ego dnia każdego miesiąca.
- W przypadku nieotrzymania faktury VAT za dany miesiąc do 7 dnia kolejnego miesiąca kalendarzowego, Najemca zobowiązany jest niezwłocznie poinformować o tym RK, co nie zwalnia go z obowiązku zapłaty w terminie kolejnych 7 dni. W razie wątpliwości, Najemca powinien dokonać zapłaty w wysokości określonej w ostatniej otrzymanej fakturze VAT, do późniejszego ewentualnego rozliczenia.
- RK jest uprawniony do zmiany wysokości czynszu w przypadku, gdy ulega zmianie cena pojazdu u dostawcy pojazdu w okresie pomiędzy zawarciem Umowy Najmu a jego wydaniem RK lub zmianie ulegną przepisy (w tym w szczególności przepisy podatkowe) mające bezpośredni wpływ na cenę pojazdu lub wysokość czynszu.
- Najemcę obciążają wszelkie koszty związane z międzynarodowymi przelewami należności. Najemca może dokonać płatności przy użyciu kart płatniczych lub przelewem na rachunek bankowy wskazany w fakturze VAT. W przypadku dokonania płatności w formie przelewu za dzień dokonania płatności uznaje się datę wpływu środków na rachunek bankowy RK.
- W przypadku wskazania limitu przebiegu w Umowie Najmu, opłata za przekroczenie limitu jest pobierana po dokonaniu zwrotu pojazdu. Wartość opłaty wyniesie iloczyn liczby kilometrów ponad przyznany limit oraz stawki za każdy kilometr nadprzebiegu określonego w Umowie Najmu. W przypadku zwrotu samochodu przed terminem lub po terminie wskazanym w Umowie Najmu, sposób naliczenia opłaty za nadprzebieg będzie określony na zasadzie proporcjonalności do każdego dnia wynajmu. Niewykorzystanie limitu przebiegu nie uprawnia Najemcy do żądania zwrotu opłaty za wynajem. W przypadku przekroczenia w trakcie trwania najmu limitu przebiegu o 10%, RK uprawniony jest do wezwania Najemcy do zwiększenia wysokości depozytu lub do natychmiastowego obciążenia Najemcy za nadprzebieg i uzgodnienia z Najemcą nowej wysokości czynszu w oparciu o realne przebiegi.
- Wszelkie wpłaty dokonywane przez Najemcę mogą być zaliczane w pierwszej kolejności na poczet odsetek z tytułu opóźnienia, a następnie na poczet najdawniej wymagalnych należności, niezależnie od dyspozycji Najemcy zawartej w tytule płatności.
- Wszystkie kwoty ujęte w Umowach i Regulaminie, są kwotami netto, do których zostanie doliczony podatek od towarów i usług według obowiązujących stawek, o ile Umowy wyraźnie nie stanowią inaczej.
- Wynajmujący obciąży Najemcę dodatkową kwotą ustaloną według aktualnych cen rynkowych – stwierdzonych braków w samochodzie i jego wyposażeniu w stosunku do stanu występującego przy zawarciu umowy.
- W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania Umowy Najmu, w zakresie wskazanym w Tabeli Opłat i Prowizji, sposobem rozliczenia będą opłaty określone w Tabeli Opłat i Prowizji. Jeżeli szkoda poniesiona przez Wynajmującego przewyższa wysokość opłat wskazanych w Tabeli Opłat i Prowizji, Wynajmujący jest uprawniony do dochodzenia odszkodowania przewyższającego wysokość opłaty na zasadach ogólnych.
- Opłaty wskazane w Tabeli Opłat i Prowizji są wymagalne po upływie trzech dni od daty otrzymania pisemnego wezwania do zapłaty przez Wynajmującego. Opłaty są należne w pełnej wysokości, za każdorazowe naruszenie umowy.
- W przypadku bezumownego korzystania z pojazdu, Najemca jest zobowiązany do zapłaty opłat wskazanych w Tabeli Opłat i Prowizji tak jak w czasie obowiązywania Umowy.
- W przypadku naliczenia opłaty za rozpoczęcie procedury odzyskania pojazdu, RK nie nalicza opłaty za zwłokę w zwrocie pojazdu, do wysokości tej opłaty. Opłata za rozpoczęcie procedury odzyskania pojazdu nie jest naliczana w przypadku, gdy Najemca jest Konsumentem.
- W przypadku opóźnienia Najemcy z zapłatą jakichkolwiek należności wynikających z Umowy Najmu, lub też z zapłatą należności wynikających z innych umów łączących Najemcę z RK, nawet gdy umowy te ustały bądź zostały już rozwiązane, Wynajmujący może dokonać blokady zapłonu pojazdu, co skutkuje brakiem możliwości uruchomienia silnika pojazdu. W przypadku Najemcy będącego Konsumentem blokada zapłonu jest stosowana po bezskutecznym upływie dodatkowego terminu wyznaczonego do dokonania zapłaty przeterminowanej należności. Wyznaczenie terminu może nastąpić drogą telefoniczną, pocztą elektroniczną lub poprzez wysłanie wiadomości tekstowej (SMS) na numer telefonu Najemcy. W przypadku Najemcy nie będącego konsumentem, Wynajmujący za okres stosowania blokady zapłonu pobiera czynsz najmu. Dezaktywacja blokady zapłonu dokonywana jest odpłatnie w przypadku, gdy Najemcą nie jest konsument.
- RK przed wydaniem pojazdu może pobrać od Najemcy depozyt, w celu zabezpieczenia ewentualnych roszczeń po stronie RK, którego wysokość określa Umowa Najmu. Depozyt pobierany jest w formie pieniężnej lub blokady środków Najemcy na rachunku bankowym. Najemca nie jest uprawniony do potrącenia wierzytelności o zwrot depozytu z jakąkolwiek wzajemną wierzytelnością z RK. Depozyt zostanie zwrócony Najemcy w terminie 14 dni od wygaśnięcia Umowy Najmu, przy czym w przypadku zawarcia pomiędzy Wynajmującym i Najemcą kolejnej Umowy Najmu, depozyt uprzednio uiszczony przez Najemcę nie podlega zwrotowi, lecz zostaje zarachowany na poczet depozytu należnego zgodnie z kolejną Umową Najmu. W przypadku nadwyżki pomiędzy depozytem uiszczonym przez Najemcę a depozytem należnym zgodnie z kolejną Umową Najmu, nadwyżka ta podlega – według wyboru RK – albo zwrotowi w ciągu 14 dni od dnia zawarcia kolejnej Umowy Najmu, albo też rozliczeniu poprzez stosowne obniżenie czynszu, przy czym w przypadku umów z Konsumentami, wyboru tego dokonuje Konsument. W razie, gdy depozyt należny zgodnie z kolejną Umową Najmu jest wyższy od depozytu uprzednio uiszczonego przez Najemcę, Najemca jest obowiązany wpłacić różnicę.
- W przypadku opóźnienia Najemcy z zapłatą jakiejkolwiek należności pieniężnej wynikającej z Umowy Najmu, RK może potrącić należną jej kwotę z wpłaconego depozytu. Z depozytu mogą zostać również pokryte koszty (szkody) nieobjęte ubezpieczeniem oraz wszelkie wydatki związane z niewłaściwym wykonaniem Umowy Najmu przez Najemcę. W przypadku skorzystania z depozytu przez Wynajmującego, Najemca jest zobowiązany do uzupełnienia brakującej kwoty w terminie 3 dni od uzyskania informacji o skorzystaniu z depozytu. RK jest uprawniony do potrącenia z każdej wpłaconej przez Najemcę kwoty, w tym z uiszczonego depozytu, wszelkich przysługujących mu i wymagalnych należności, w tym również należności powstałych w związku z innymi umownymi lub pozaumownymi stosunkami prawnymi, łączącymi RK z tym samym Najemcą, niezależnie od tego, czy stosunki te w dniu, w którym potrącenie stało się możliwe już ustały bądź zostały do tego dnia rozwiązane.
- W okresie obowiązywania Umowy Najmu, RK ma prawo żądać od Najemcy ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia w przypadku, gdy wymagać tego będzie sytuacja finansowa Najemcy lub z jakichkolwiek przyczyn ustanowione uprzednio zabezpieczenia okażą się nieskuteczne lub niewystarczające dla zabezpieczenia należytej realizacji Umowy Najmu.
- RK może zaspokoić się z zabezpieczenia ustanowionego przez Najemcę w związku z zawarciem jednej Umowy Najmu także w celu zaspokojenia roszczeń wynikających z innych umów najmu wiążących Najemcę i RK.
- W przypadku skorzystania przez RK z któregokolwiek z ustanowionych zabezpieczeń, Najemca ma obowiązek ustanowić w to miejsce nowe zabezpieczenie i doręczyć RK dowód jego ustanowienia, a także dokumenty związanych z jego ustanowieniem, w terminie 7 dni od uzyskania informacji o skorzystaniu przez RK z zabezpieczenia.
- §6 – Zwrot pojazdu, zakończenie i rozwiązanie najmu
- Najemca jest zobowiązany do zwrotu pojazdu najpóźniej w dniu wygaśnięcia Umowy Najmu.
- W przypadku wygaśnięcia Umowy Najmu przed upływem uzgodnionego terminu jej obowiązywania, Najemca jest zobowiązany zwrócić pojazd niezwłocznie, nie później niż w kolejnym dniu roboczym po wygaśnięciu Umowy Najmu.
- W przypadku opóźnienia w zwrocie pojazdu Najemca zostanie obciążony opłatą za bezumowne korzystanie z pojazdu, zgodnie z Tabelą Opłat i Prowizji.
- Niezwrócenie pojazdu w ciągu 12 godzin od momentu zakończenia Umowy Najmu uprawnia RK do wszczęcia procedury odzyskiwania pojazdu.
- Najemca jest zobowiązany do zwrotu pojazdu w standardowym stanie, zgodnie z postanowieniami niniejszego Regulaminu.
- Najemca zobowiązany jest do zwrotu pojazdu do siedziby RK lub innego miejsca wskazanego przez RK , wraz ze wszystkimi dokumentami i wyposażeniem otrzymanym przy odbiorze pojazdu. W przypadku odbioru pojazdu przez RK od Najemcy, koszty odbioru pokrywa Najemca (transport, ewentualne uzupełnienie paliwa, laweta, koszty firmy zewnętrznej, inne).
- Najemca zobowiązany jest do zwrotu pojazdu Wynajmującemu z taką samą ilością paliwa (takim samym poziomem naładowania baterii w pojeździe hybrydowym, plug-in lub elektrycznym), jaką otrzymał przy odbiorze. Ewentualne braki poświadczone podczas zwrotu pojazdu w Protokole Przekazania/Odbioru Pojazdu, zostaną uzupełnione na koszt Najemcy zgodnie z Tabelą Opłat i Prowizji.
- W przypadku stwierdzenia, że pojazd w chwili zwrotu nie znajduje się w standardowym stanie lub w jego wyposażeniu są braki, odbiór pojazdu może nastąpić z udziałem rzeczoznawcy powołanym przez RK. Koszty ewentualnej wyceny obciążają Najemcę w sytuacji, gdy wycena potwierdzi, że pojazd jest zwrócony w gorszym stanie niż to wynika z postanowień Umów.
- W przypadku zwrotu pojazdu zabrudzonego zewnątrz lub wewnątrz, Najemca zostanie obciążony kosztami dodatkowej usługi mycia i sprzątania, zgodnie z Tabelą Opłat i Prowizji.
- W razie stwierdzenia uszkodzenia, nadmiernego zużycia bądź przebiegu ponad ustalony w Umowie Najmu limit kilometrów, kosztami z tego tytułu zostanie obciążony Najemca w całości.
- W przypadku wygaśnięcia Umowy Najmu i niewykonania przez Najemcę obowiązku zwrotu pojazdu w terminie wynikającym z Umowy Najmu, Najemca nieodwołalnie upoważnia RK do przejęcia pojazdu, w miejscu w którym się on będzie znajdował, w tym do wejścia na teren nieruchomości i do pomieszczeń, gdzie pojazd się będzie znajdował, przy czym RK może skorzystać z pomocy osób trzecich.
- Wynajmującemu przysługuje prawo wypowiedzenia stosunku najmu pojazdu w trybie natychmiastowym, jeżeli Najemca:
- używa pojazdu w sposób wyraźnie niezgodny z Umową Najmu, Regulaminie lub przeznaczeniem pojazdu;
- narusza istotne postanowienia zawarte w Umowie Najmu, Regulaminie i ogólnych warunkach ubezpieczenia auto-casco;
- zaniedbuje pojazd do tego stopnia, że zostaje on narażony na uszkodzenie lub utratę;
- wyjechał za granicę bez zgody Wynajmującego;
- ingeruje we wskazania licznika przebiegu pojazdu.
- udostępnia go osobom nieuprawnionym;
- opóźnia się z zapłatą czynszu za co najmniej jeden okres płatności lub innych opłat wynikających z umowy najmu;
- nie dokonał uzupełnienia depozytu;
- Wypowiedzenie Umowy Najmu może nastąpić na piśmie, w formie korespondencji przesłanej na adres Najemcy lub w drodze korespondencji elektronicznej przesłanej na wskazany przez Najemcę adres poczty elektronicznej.
- W przypadku zaistnienia podstaw do wypowiedzenia chociażby jednej Umowy Najmu bez zachowania okresu wypowiedzenia, RK może wypowiedzieć wszystkie Umowy Najmu zawarte z Najemcą.
- Jeżeli umowa ulegnie rozwiązaniu na skutek oświadczenia Wynajmującego złożonego w związku z opóźnieniem Najemcy w zapłacie należności wynikających z Umowy Najmu, Wynajmujący, po uregulowaniu wszystkich zaległości przez Najemcę, w terminie 14 dni od daty otrzymania przez Najemcę oświadczenia w przedmiocie rozwiązania umowy, może zaproponować Najemcy zawarcie Umowy Najmu na dotychczasowych zasadach, bez dodatkowych kosztów. Brak odpowiedzi Najemcy w terminie 2 dwóch dni od otrzymania propozycji Wynajmującego, uważa się za akceptację zawarcia Umowy Najmu na powyższych warunkach. W przypadku Najemcy będącego konsumentem brak odpowiedzi w powyższym terminie poczytuje się za odmowę zawarcia Umowy Najmu na powyższych warunkach.
- Rozwiązanie Umowy Najmu nie zwalnia Najemcy z obowiązku zapłaty za zaległe płatności wraz z należnymi odsetkami.
- W razie opóźnienia z zapłatą, Najemca zostanie obciążony przez Wynajmującego kosztami windykacji zgodnie z Tabelą Opłat i Prowizji.
- Wezwanie do zapłaty może nastąpić na piśmie, w formie korespondencji przesłanej na adres Najemcy lub w drodze korespondencji elektronicznej przesłanej na wskazany przez Najemcę adres poczty elektronicznej.
- Najemca jest zobowiązany niezwłocznie poinformować Wynajmującego o wszelkich roszczeniach osób trzecich skierowanych do pojazdu. W wypadku skierowania takich roszczeń, Najemca jest zobowiązany niezwłocznie poinformować te osoby lub organy prowadzące odpowiednie postępowania o tym, że nie jest właścicielem pojazdu.
- Najemca uprawniony jest do odstąpienia Umowy Najmu innej niż najem krótkoterminowy trwający, za zapłatą odstępnego w wysokości trzykrotności miesięcznego czynszu najmu, przy czym odstępne powinno być zapłacona najpóźniej z chwilą złożenia oświadczenia o odstąpieniu. Brak zapłaty odstępnego powoduje nieskuteczność złożonego oświadczenia.
- §7 – Tabela Opłat i Prowizji
- Najemca potwierdza zapoznanie się z poniższą Tabelą Opłat i Prowizji:
- Do opłat ujętych w Tabeli Opłat i Prowizji doliczany jest właściwy podatek VAT
- Termin płatności wynosi 3 dni, licząc od daty wystawienia faktury/noty, na rachunek wskazany na fakturze/nocie.
- Należne opłaty i prowizje nie podlegają zwrotowi
L.P. | RODZAJ CZYNNOŚCI | WYSOKOŚĆ OPŁATY |
1 | Zwrot zabrudzonego pojazdu | 100,00 zł |
2 | Uzupełnienie braku lub uszkodzenie części pojazdu, wyposażenia i innych elementów pojazdu | Detaliczny cennik dealera + 200 zł |
3 | Odtworzenie utaconego lub zniszczonego dowodu rejestracyjnego, tablicy rejestracyjnej, naklejki rejestracyjnej na szybie, rejestru obsługi, książki gwarancyjnej, instrukcji obsługi | koszty rzeczywiste + 50 zł, ale nie mniej niż łącznie 300 zł. |
4 | Opłata za każdy dzień postoju pojazdu poza okresem trwania umowy spowodowany odtworzeniem brakujących lub uszkodzonych elementów wyposażenia pojazdu | Stawka dobowa danej klasy za każdy dzień przestoju |
5 | Uzupełnienie brakującego kołpaka | koszty rzeczywiste + 50 zł |
6 | Udzielenie pisemnej informacji na wniosek organów ścigania, organów administracji oraz innym podmiotom o użytkowniku pojazdu, którym dokonano wykroczenia lub podstawę do naliczenia opłat. | 50,00 zł |
7 | Relokacja opon w przypadku zmiany lokalizacji użytkowania pojazdu | 100 zł |
8 | Wprowadzenie zmian w umowie najmu w trakcie jej trwania | Raz w roku nieodpłatnie, każda kolejna 50,00 zł |
9 | Opłata za pomoc w przypadku zarzaśnięcia kluczyków/ pilota w pojedzie lub w przypadku unieruchomienia pojazdu w wyniku braku paliwa | koszty rzeczywiste + 200 zł |
10 | Zwłoka w zwrocie pojazdu (w tym samochodu zastępczego) | 3 x krotność stawki dobowej brutto |
11 | Ponadnormatywne zabrudzenia (np. w wyniku przewozu zwierząt, nietrwałe zabrudzenia na siedzeniach, podsufitce, w bagażniku) skutkujące koniecznością prania tapicerki | Koszty rzeczywiste + 1000 zł |
12 | Przewożenie materiałów niebezpiecznych, wybuchowych, żrących, o silnym, intensywnym zapachu. | Koszty rzeczywiste + 1000 zł |
13 | Uzupełnienie brakującego paliwa | 7,5 zł za każdy 1 litr |
14 | Opłata za zatankowanie niewłaściwego paliwa | koszty rzeczywiste + 200 zł |
15 | Palenie wyrobów tytoniowych w pojeździe | 500 zł. za każdy pojazd |
16 | Użytkowanie pojazdu niezgodnie z jego przeznaczeniem ( taxi, do jazd wyścigowych, nauki jazdy itp.) | Koszty rzeczywiste + 1000 zł. |
17 | Nie udostępnienie Pojazdu do kontroli przez Wynajmującego lub celem instalacji urządzenia GPS. | 1000 zł. za każdy pojazd |
18 | Opłata administracyjne za każdą szkodę powstałą w trakcie najmu i nie rozliczaną w ciężar polisy OC sprawcy | Klasa: A, B, B+, C, C+ D+, M, SUV, SUV+, P, P+, R – 3000 zł; Klasa: E – 10000 zł |
19 | Niedozwolone przemieszczenie pojazdu poza granice kraju | 500 zł. za każdy pojazd |
20 | Niedozowolony wyjazd zagraniczny do krajów: Rosja, Ukraina, Białoruś, Mołdawia, Kosowo, Turcja, kraje spoza Europy. | 2000 zł. za każdy pojazd |
21 | Zwłoka w odbiorze samochodu po naprawie mechanicznej lub/i blacharsko-lakierniczej | 1/3 czynszu miesięcznego brutto za każdy dzień zwłoki |
22 | Nie zgłoszenie awarii pomimo wyświetlenia komunikatu | Koszty rzeczywiste + 500 zł. |
23 | Brak wykonania przeglądu okresowego w terminie zgodnym z wytycznymi producenta | 1000 zł za każdy pojazd |
24 | Brak wykonania przeglądu okresowego pojazdu w terminie zgodnym z wytycznymi producenta skutkujące utratą lub ograniczeniem gwarancji | 5000 zł za każdy pojazd |
25 | Brak wykonania badania technicznego w terminie | 500 zł |
26 | Demontaż części wyposażenia pojazdu lub dokonanie innych przeróbek czy zmian bez zgody Wynajmującego (w tym oklejenie pojazdu) | Koszt przywrócenia do stanu sprzed wynajmu + 1000 zł |
27 | Holowanie innych pojazdów wynajętym pojazdem | 500 zł |
28 | Zagubienie lub uszkodzenie kluczyka lub pilota centralnego zamka | Koszty rzeczywiste + 500 zł. |
29 | Udostępnienie pojazdu osobie trzeciej bez zgody wynajmującego | 500 zł + pokrycie wszystkich kosztów rzeczywistych |
30 | Wysłanie wezwania do zapłaty w związku z opóźnieniem w płatnościach | 50,00 zł |
31 | Terenowa wizyta windykacyjna dokonana wobec braku reakcji Najemcy na wysyłane wezwania i brak kontaktu z Najemcą (mailowy, telefoniczny) | 200,00 zł za każdy pojazd |
32 | Terenowa wizyta windykacyjna dokonana wobec braku reakcji Najemcy na wysyłane wezwania i brak kontaktu z Najemcą (mailowy, telefoniczny) przez firmę windykacyjną | Udokumentowane koszty poniesione przez Wynajmującego + 500,00 zł za każdy pojazd |
33 | Wyłączenie blokady rozrusznika po jej zastosowaniu wynikającego z zaległości w płatnościach lub naruszenia regulaminu | 100 zł za każdy pojazd |
34 | Wznowienie umowy najmu po jej wcześniejszym wypowiedzeniu | 500 zł za każdy pojazd |
35 | Koszty obsługi prawnej na rzecz Wynajmującego spowodowane nierzetelnym wykonywaniem umowy | Udokumentowane koszty poniesione przez Wynajmującego + 200 zł |
36 | Odbiór pojazdu po wypowiedzeniu umowy (poza siedzibą wynajmującego) | 1000 zł za każdy pojazd |
37 | Odbiór pojazdu po wypowiedzeniu umowy (poza siedzibą wynajmującego) przez firmę windykacyjną | Udokumentowane koszty poniesione przez Wynajmującego + 500,00 zł za każdy pojazd |
38 | Opłata administracyjna za rozpoczęcie procedury w związku z przywłaszczeniem samochodu (bezumowne dysponowanie samochodem) | 10 000 zł |
-
- §8 – Postanowienia końcowe
-
- Najemca będąc świadomym odpowiedzialności karnej określonej w art. 286 Kodeksu Karnego, oświadcza, że przedłożone przez Niego informacje i dokumenty wymagane przez RK do zawarcia Umowy Najmu są zgodne z aktualnym stanem faktycznym, a złożone oświadczenia są zgodne z prawdą.
- Korespondencja między Wynajmującym i Najemcą kierowana będzie na adres wskazany w Umowie Najmu lub na adres wskazany przez Wynajmującego lub Najemcę na piśmie jako adres do korespondencji.
- Wynajmujący i Najemca zobowiązują się do niezwłocznego pisemnego powiadamiania o wszelkich zmianach swoich danych adresowych. Brak dokonania powiadomienia skutkował będzie przyjęciem skutecznego doręczenia korespondencji pod ostatnim wskazanym adresem.
- Korespondencje wysłaną na adres Najemcy wskazany niniejszym paragrafie w ust. 3 listem poleconym lub przesyłką kurierską uznaje się za doręczoną najpóźniej w siódmym dniu od daty jej nadania.
- RK doręczy Najemcy na piśmie wszelkie zmiany Regulaminu z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego przed wejściem tych zmian w życie. Jednocześnie zostanie poinformowany o prawie wypowiedzenia Umowy Najmu w przypadku braku akceptacji tych zmian, chyba, że będą one wynikały ze zmiany przepisów prawa.
- W przypadku zmian o których mowa w ust. 5 niniejszego paragrafu, Najemca ma prawo wypowiedzieć Umowę Najmu najpóźniej na 14 dni przed datą wejścia w życie tych zmian. Niewypowiedzenie Umowy Najmu przez Najemcę uważa się za wyrażenie zgody na nowe warunki Regulaminu.
- Ilekroć Regulamin lub Umowa Najmu zastrzegają karę umowną na rzecz RK, RK uprawniony jest do dochodzenia naprawienia szkody przewyższającej wysokość zastrzeżonej kary umownej na zasadach ogólnych.
- Ilekroć w niniejszej umowie jest mowa o zgodzie RK, to dla swojej skuteczności musi być ona wyraźna i udzielona w formie co najmniej dokumentowej w rozumieniu art. 772 Kodeksu Cywilnego.
- Dla rozstrzygnięcia sporów wynikających Umowy Najmu, wskazuje się sąd powszechny właściwy dla siedziby RK.
- W kwestiach nieuregulowanych w Regulaminie i Umowie Najmu zastosowanie mają odpowiednie przepisy Kodeksu Cywilnego.